Apie

Lietuvos Dalelių fizikos konsorciumas

Santykiai įteisinti LRS įstatymu (LRS 2017-12-07 Nr. XIII-847, e-tar) ir susitarimu dėl CERN asocijuotojo nario statuso suteikimo (e-tar), kuriame atsiželgiama į CERN/2918/Rev., CERN/3266/RA, CERN/3315/RA.

Konsorciumo misija:

CERN ekspertai ir tarptautinių patarėjų komitetas įvardino siektinus pagrindinius Centro tikslus:

  1. išvystyti ženkliai dalelių fizikos veiklas Lietuvoje;
  2. atstovauti Lietuvos mokslą santykiuose su CERN;
  3. koordinuoti plačias technines ir mokslines Lietuvos veiklas (su CERN).

 

Asocijuota CERN narystė ir jai keliami reikalavimai

Pagrindiniai reikalavimai asocijuotai valstybei narei buvo suderinti per CERN narystės darbo grupę (detaliau: CERN/3266/RA). Taip pat atkreiptinas dėmesys į bendrus asocijuotos narystės reikalavimus (detaliau: CERN/2918/Rev.), kurie išrašyti žemiau:

Asocijuotos narės privalo turėti mokslinį, techninį ir industrinį potencialą palyginamą su tuo, kas reikalaujama iš Pilnųjų CERN narių:

  1. Valstybėje turi egzistuoti stipri elementariųjų dalelių fizikos bazė, tiek teorijoje, tiek eksperimente, taip pat turi būti užtikrinamas pakankamas finansavimas tyrimams šalies viduje bei mokslininkų kelionėms ir pragyvenimui tam, kad jie galėtų dalyvauti CERN veiklose.
  2. Valstybėje turi egzistuoti pakankamai išvystyta pramonė tam, kad ji galėtų dalyvauti varžytinėse dėl CERN kontraktų su geru sėkmės šansu.
  3. Nacionalinis valstybės valdžios interesas vystyti tyrimus ir jų supratimas apie pasekmes, kurios atsiranda dalyvaujant bendruose tyrimuose ir projektuose dalelių fizikos srityje.

Darbo grupė su Lietuvos Respublika sutarė dėl kitų sąlygų, kurios pateiktos toliau (Jungtinis CERN-LT atstovų komitetas, Tarptautinių patarėjų komitetas, Centro vadovas). Narystė ratifikuota LRS įstatymu (LRS 2017-12-07 Nr. XIII-847).

Lietuvos asocijuota CERN narystė buvo patvirtinta išimtinai su sąlyga, kad per pirmus penkerius asocijuotos narystės metus bus tinkamai atlieptas 1. reikalavimas, kuris nebuvo tenkinamas siekiant narystės. Baigiantis penktiems metams situaciją vertins CERN tarybos sudaryta darbo grupė.

Dėl plataus interesų rato CERN veiklos pakliūva į Užsienio reikalų, Ekonomikos ir inovacijų, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų, LR Vyriausybės kanceliarijos ir LR Prezidentūros kanceliarijos koordinacijos lauką.

Pilnos CERN narystės link

Siekiant pilnos CERN narystės prie asocijuotos narystės reikalavimų papildomai keliami dar šie (detaliau: CERN/2918/Rev.):

  1. Bendra nauda, kuri tenka tiek CERN, tiek aplikuojančiai valstybei.
  2. Valstybė privalo užtikrinti ilgalaikį įsipareigojimą dalelių fizikos mokslui pagal kelrodį, kuris yra suderintas su Europos dalelių fizikos strategija bei galimai (pagal poreikį) su regioniniais kelrodžiais.

Naudos: pilnoji narystė leidžia valstybės įmonėms neribotais kontraktų dydžiais dalyvauti CERN užsakymų varžytinėse; atsiveria ilgalaikių darbuotojų galimybės; neribojamas CERN darbuotojų skaičius; leidžiama dalyvauti uždaruose CERN tarybos susirinkimuose bei įgyjama pilna balso teisė; taip pat keletas smulkesnių naudų.

 

CERN Baltijos šalių grupė

Tai Latvijos, Estijos ir Lietuvos mokslo institucijų grupė, dalyvaujanti CERN veikloje. Grupė skirta reguliariai susitikti ir koordinuoti veiklą tarp Baltijos šalių ir CERN.

Pagrindiniai CERN Baltijos šalių grupės tikslai:

  1. Baltijos šalių mokslinių tyrimų institucijų veiklos, susijusios su CERN, koordinavimas ir susiję bendradarbiavimo/eksperimentai
    2. Baltic High Energy Physics bendruomenės stiprinimas ir plėtra
    3. Baltijos šalių tarptautinės daugiadalykinės magistrantūros/doktorantūros studijų programos „High Energy Physics and Accelerator Technologies“ kūrimas.

Pagrindiniai CERN Baltijos grupės principai yra: skaidrumas, sąžiningumas, dalijimasis ir bendradarbiavimas.

 

Administracijos kontaktai

Ramūnas Aleksiejūnas
Konsorciumo direktorius

 

Mažena Mackoit-Sinkevičienė
Asistentė - administratorė

 

Greta Tamulionienė
Komunikacijos specialistė

 

Aušra Kynienė
Ryšių su mokyklomis koordinatorė

 

Saulė Mačiukaitė-Žvinienė
Antreprenerystės ir inovacijų plėtros vadovė

 

Brigita Abakevičienė
CERN Baltijos šalių grupės vadovė

 

Andrius Juodagalvis
CERN CMS eksperimento narys nuo 2008 m.
Lietuvos atstovas CERN Finansų komitete (nuo 2018 m.)